O Svárovance
Kapelník : MVDr. Tomáš Hanák
Zpěv : Jana Hanáková
Marie Holubíková
Tomáš Hanák
Stanislav Horváth
Představte si, že přijedete na folklorní slavnosti do Strážnice a nikde před nádražím, na náměstí, na pódiích či tanečních parketech nebude hrát dechová hudba. Pravda, přijeli jste hlavně za zvukem cimbálu, nejste vášnivými milovníky břeských plechů, ale marně, přece jen vám budě něco chybět. Dechová hudba totiž k lidovým slavnostem patří a patří i ke Strážnici. Dechovka vznikla ve Strážnici už v roce 1895 a založil ji po návratu z vojny chalupník Jan MLÝNEK. Za tuto dobu se ve strážnické dechovce vystřídala spousta kapelníků. Kořeny dnešní dechové hudby začaly vznikat kolem roku 1977 ve strážnické LŠU, kde tehdejší učitel Jiří PIMEK založil dětskou dechovku. Po čase se mladí muzikanti vytrácejí do světa, kvalita pomalu klesá. Až v roce 1986, tedy téměř po 100 letech od doby původního vzniku strážnické dechovky se stabilizuje kapela, která spolu se svým učitelem PIMKEM a ředitelem školy Jaroslavem ČAJKOU, shromažďuje mladé muzikanty ze Strážnice a okolí a ti jsou přímo prodchnuti vůlí vyplnit určité prázdno, které Strážnici a její nejblížší okolí obepíná.
Od tohoto roku se určuje věk dechové hudby Svárovanka. Průměrný věk kapely byl 1. ledna 1987 něco málo přes 21 let a nutno připomenout, že mladý věk si kapela uchovává dodnes. V tomto roce vystřídal pana Jiřího PIMKA v roli uměleckého vedoucího pan Jaroslav VINKLÁREK z Veselí nad Moravou, kterého po čase střídá hudební skladatel Antonín MICHNA. V roce 1994 se stává kapelníkem Tomáš HANÁK a k pultu dirigenta se vrací hudební skladatel Jaroslav VINKLÁREK.
V těchto letech začínají první zahraniční zájezdy. Svárovanka se rozjíždí do Holandska, Belgie, Německa a stále myslí na to, že 10. výročí svého založení oslaví MC kazetou a hudebním CD nosičem, která naznačí odkud a kam Svárovanka kráčí. Kolektiv se stabilizuje, není třeba si k natáčení zvát “hvězdné” muzikanty. To je moc dobře, protože posluchači by měli vědět, že to, co je na kazetě a CD nosiči, uslyší také v živé produkci kapely. Kazetu na výročním koncertu pokřtil hudební skladatel Slávek SMIŠOVSKÝ a jeho polka ” Ztratila se Andulička ” s textem Marie Kolomazníkové zaujala posluchače regionálního radia JIH / dnes Hodonín / natolik, že se pětkrát umístila na prvním místě v Dechparádě tohoto rozhlasu. Stejně tak uspěla v Čs. rozhlasu Brno píseň Jaroslava VINKLÁRKA s názvem ” Večer ” , která zvítězila v dechovkovém pořadu “Všech 9″ a dostala se na Olymp písniček tohoto pořadu.
Také v celostátním vysílání Čs. rozhlasu stanice Praha v pořadu “Dechovková hitparáda” se valčík tohoto autora “Neslibuj šohajku” udržel na předních místech. Všechny tyto skladby najdete na naší první kazetě a CD. V září roku 1998 v televizní soutěži ” Vyberte si ……. ” získává náš umělecký vedoucí za skladbu ” Povím ti frajárečko ” nejen III. místo odborné poroty, ale i cenu diváka.
Dechová hudba se zde presentuje poprvé před televizními kamerami. Natáčí živě pro Čs. televizi ze svého hudebního nosiče skladby do pořadu ” Klub přátel dechovky ” . V roce 1999 nabízí Svárovanka svým posluchačům další hudební dárek v podobě nové MC kazety a CD nosiče nesoucí název ” Ta strážnická frajárečka ” . Slavnostní křest byl proveden /jak jinak/ na strážnickém Mezinárodním folklorním festivalu v pořadu “Za tichů Moravů křídlovka zpívá ” . Kmotrem tentokrát kapelník Svárovanky pověřil Jaroslava Čajku, ředitele ZUŠ Strážnice. Nebyla to náhoda, je to vynikající hráč na tarogato, ale ve své funkci se mimořádně zasloužil i o vznik této dechové hudby Svárovanka.
V roce 2000 získala Svárovanka pro sebe doposud největší úspěch v účasti populární soutěže Polkafest. V moravském kole v Dubňanech zvítězila a v celorepublikovém finále v Českých Budějovicích, které mohli diváci také vidět v televizi, získává Svárovanka absolutní prvenství Polkafest 2000, navíc desáté - jubilejní.
Naše kapela nabízí při svých vystoupeních písničky z těchto hudebních nosičů vám, posluchačům. Naše nabídka se však tímto neomezuje. Svárovanka hraje všechno pěkné všem. A jak vznikl název Svárovanka? K našim písničkám, radosti a někdy i trochu smutku patří víno, vinice, vinohrady. V okolí Strážnicka je několik vinařských oblastí - tratí, které mají své jména. Tam si mladí muzikanti vybrali svůj název ” Svárové ” - čili “SVÁROVANKA” .
To je dobrá inspirace, co říkáte? Tak na zdraví a příjemný poslech písniček strážnické Svárovanky !
kapelník : MVDr. Tomáš HANÁK